ورود و ثبت نام

گپ تحصیلی و راهکارهای توجیه آن

آیا جز افرادی هستید که چند سال پیش از دانشگاه فارغ التحصیل شده و حالا بعد از گذشت چند سال تصمیم به ادامه تحصیل گرفته‌اید ولی بخاطر گپ تحصیلی ایجاد شده نگران هستید؟! اگر پاسختان مثبت است در این مقاله با ویکی اپلای همراه بمانید تا با تاثیر گپ تحصیلی در فرآیند پذیرش و راهکارهای توجیه آن آشنا شوید. 
گپ تحصیلی

عبارت گپ یا وقفه تحصیلی یعنی فاصله ای زمانی که بین مقاطع تحصیلی مختلف بنا به دلایلی ایجاد می‌شود. در واقع وجود فاصله از فارغ التحصیلی از یک مقطع تا شروع مقطع تحصیلی جدید.

با طولانی شدن فاصله تحصیلی، بخاطر بروز مشکلاتی نظیر فراموشی دروس، به روز نبودن اطلاعات و فاصله گرفتن از فضای آکادمیک احتمال بروز مشکلاتی نظیر رد شدن درخواست پذیرش برای دانشگاه یا ویزا وجود خواهد داشت.

اگر جز افرادی هستید که چند سال پیش از دانشگاه فارغ التحصیل شده‌اید و حالا بعد از چند سال تصمیم به ادامه تحصیل گرفته‌اید. در این مقاله با ویکی اپلای همراه بمانید تا با تاثیر گپ تحصیلی در فرآیند پذیرش و راهکارهای توجیه آن آشنا شوید.

حد نرمال و معقول برای گپ تحصیلی

ذکر این نکته الزامی است که گپ تحصیلی برای مقاطع مختلف متفاوت بوده و میزان این فاصله به عوامل مختلفی بستگی دارد. در حالت کلی میزان قابل قبول برای مقطع کارشناسی از زمان دریافت مدرک تحصیلی دیپلم حدود ۲ تا ۳ سال و برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد، گپ تحصیلی حتی برای ۳ تا ۵ سال قابل پذیرش و توجیه است.

برای مقطع دکتری تاثیر گپ تحصیلی نسبت به مقاطع دیگر کم تر بوده و فاصله ایجاد شده بین مقاطع با ارائه سوابق پژوهشی و سوابق کاری مرتبط قابل توجیه خواهد بود.

تاثیر گپ تحصیلی در فرآیند پذیرش

در حالت کلی داشتن گپ تحصیلی چندان برای اساتید و دانشگاه هدف مهم نبوده و با ارائه مستندات پژوهشی و کاری به راحتی میتوان فاصله به وجود آمده را توجیه کرد.

توجه

 داشتن گپ بیش از حد باعث می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود چرا که برخی کشورها برای افراد درخواست دهنده پذیرش تحصیلی محدودیت سنی در نظر گرفته شده است.

راهکارهای توجیه گپ تحصیلی

راهکارهای توجیه گپ تحصیلی

در برخی کشورها گپ تحصیلی چندان برای اساتید و دانشگاه مهم نبوده و بیشتر برای افسر سفارت دارای اهمیت است که ارائه دلایل قانع کننده می‌تواند فرآیند اخذ ویزا را تسهیل کند.

در  ادامه راهکارهای مفیدی برای توجیه فاصله تحصیلی و کاهش اثرات منفی آن آورده شده است.

 1. ارائه رزومه تحصیلی و پژوهشی مرتبط با رشته نظیر مقالات معتبر علمی، کتاب
 2. ارائه سابقه کاری معتبر در زمینه تحصیلی
 3. ارائه سوابق کاری غیر مرتبط با رشته جهت برای تامین هزینه های اپلای
 4. ارائه سوابق تدریس مرتبط با رشته تحصیلی
 5. خدمت سربازی و ارائه کارت پایان خدمت
 6. آمادگی برای آزمون‌های بین‌المللی زبان نظیر تافل، آیلتس و…
 7. یادگیری زبان کشور هدف
 8. توجیه بخشی از گپ تحصیلی بخاطر آغاز زندگی مشترک و …
 9. داشتن پرونده پزشکی

علاوه بر موارد بالا، موارد زیر می‌تواند برای توجیه گپ تحصیلی در فرآیند ویزا تاثیر گذار باشد. 

توجیه آفیسر پرونده ویزای تحصیلی به مراتب سختتر بوده و باید با ارائه مستندات معتبر  نشان دهید که هدف شما صرفا تحصیل در کشور مقصد بوده و پس از اتمام تحصیل به کشور خود باز خواهید گشت.

 1. ارائه مستندات معتبر برای اثبات وابستگی به کشور
 2. کیفیت دانشگاه داخلی و مقصد
 3. توصیه‌نامه معتبر اساتید مرتبط با رشته تحصیلی
 4. ارائه مدارک تمکن مالی مناسب برای اثبات تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل
 5. داشتن موقعیت کاری پس از اتمام تحصیل

جمع بندی 

در حالت کلی توجیه گپ تحصیلی ۱- ۳ سال چندان کار سختی نبوده و می‌توانید با در نظر گفتن موارد گفته شده این گپ را برای کمیته پذیرش و افسر سفارت باورپذیر کنید.

منتظر پاسخ به سوالات شما در زمینه اپلای و مهاجرت تحصیلی هستیم.

 

شاید مطالب زیر نیز برایتان مفید باشد. 

ویکی اپلای در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

تلگرام  |  اینستاگرام  |   آپارات 

wikiapply

نظرات

  پاسخی بگذارید