ورود و ثبت نام

در مورد ویزا دانشجویی آمریکا بیشتر بدانید!

مهاجرت به آمریکا رویایی است که بسیاری از افراد آن را در در فکر و ذهن دارند و  آسانترین راه برای رسیدن به آن، مهاجرت تحصیلی است که نیاز به اخذ پذیرش از دانشگاه هدف و اقدام به اخذ ویزای دانشجویی دارد. در این مقاله با ویکی اپلای همراه باشید تا با انواع ویزاهای تحصیلی و مزایای آن ها آشنا شوید.
ویزای آمریکا

حدود ۱۸۵ نوع ویزا برای ورود افراد که قصد سفر توریستی، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، اقامت و … در آمریکا را دارند وجود دارد؛ که به دو دسته کلی ویزاهای غیر مهاجرتی و ویزای مهاجرتی تقسیم می‌شود.

ویزای غیر مهاجرتی یا  Non-Immigrant Visa برای اقامت موقت در کشور آمریکا و  ویزای مهاجرتی یا Immigrant Visa برای اقامت دائم در کشور آمریکا صادر می‌شود. در حالت کلی ویزای غیر مهاجرتی مناسب تاجران، توریست‌ها، امور تخصصی و دانش‌آموزانی است که برای دستیابی به هدف خاصی تصمیم دارند برای یک دوره زمانی مشخص در کشور آمریکا اقامت داشته باشند.

انواع ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی

در حالت کلی ویزای تحصیلی امریکا به سه دسته کلی M، J، F  تقسیم می‌شود. که ویزای F تحت عنوان ویزای دانشجویی، نوع J تحت عنوان ویزای تحقیقاتی و  نوع M برای متقاضیانی است که قصد تحصیل در یک مدرسه یا موسسه غیر آکادمیک یا فنی حرفه ای را دارند صادر می‌شود.

ویزای F-1‌ یا ویزای دانشجویی آمریکا

ویزای F-1  به عنوان یکی از متداول ترین از ویزاهای غیر مهاجرتی برای دانشجویان بین المللی که رویای تحصیل در آمریکا را دارند، داده می‌شود. دریافت این ویزا محدود به مقطع تحصیلی نبوده و برای افراد متقاضی تحصیل در مقطع دبیرستان، کالج، دانشگاه و متقاضیان شرکت در کلاس های زبان انگلیسی در یک دانشگاه یا موسسه زبان انگلیسی صادر می‌شود.

دارندگان ویزای F-1 می‌توانند برای بستگان درجه یک خود نظیر همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال تقاضای ویزا کنند. به ویزایی که به همراهان شخص تعلق می گیرد ویزای F-2 گفته می شود.

شرایط اخذ ویزای F-1

  • داشتن پذیرش از دانشگاهی معتبری که مورد تایید دولت آمریکا است
  • تسلط کافی به زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان
  • ارائه مدارک مالی برای اثبات وضعیت مالی مطلوب

مراحل اخذ ویزای F-1

مراحلی که برای اخذ ویزای F-1 نیاز است طی کنید در ادامه آورده شده است.

مراحل اخذ ویزای F-1

مزایای ویزای F-1

  • اجازه کار پاره وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته
  • داشتن اجازه کارآموزی پس از پایان تحصیل به مدت ۱۲ ماه برای دانش آموزان
  • امکان تمدید ویزا به مدت ۱۲ تا ۱۷ ماه برای دانشجویان فارغ التحصیل از رشته های مهندسی، ریاضیات، علوم تجربی جهت پیدا کردن کار

توجه 

یکی از محدودیت های ویزای F-1  این است که اگر قصد تغییر دانشگاه و یا رشته دانشگاهی خود را داشته باشید بایستی اداره مهاجرت را از تصمیم خود آگاه کنید.

ویزا J-1

این ویزا که تحت عنوان  Exchange Visitor Visa ‌نیز شناخته می‌شود جز ویزاهای غیر مهاجرتی بوده در حقیقت ویزای تبادل فرهنگی یا تبادل نیروی کار در خصوص اشتغال، تحقیق، آموزش یا تدریس می‌باشد. واجدین شرایط این ویزا متعهد به اتمام دوره مورد نظر از طرف کارفرما بوده که کارفرمای آن ها می تواند دانشگاه و یا شرکت باشد.

محققین، پژوهشگران و  دانشجویانی که از طریق برنامه تبادلی موجود بین دانشگاهها قصد پژوهش یا تحصیل در یکی از دانشگاه های آمریکا را دارند باید برای این نوع ویزا اقدام کنند که از مزایای آن می توان به داشتن اجازه کار در آمریکا اشاره کرد.

توجه

طبق قانون مهاجرتی آمریکا محقق و پژوهشگر کسی است که حداقل مدرک لیسانس داشته و قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس یا بالاتر در یک موسسه آموزشی یا  تحقیقاتی در آمریکا را داشته باشد.

دارندگان ویزای J-1 می‌توانند برای بستگان درجه یک خود نظیر همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال تقاضای ویزا کنند. به ویزایی که به همراهان شخص تعلق می گیرد ویزای J-2 گفته می شود.

ویزا M-1

ویزای M-1

این نوع ویزا جز ویزاهای غیر مهاجرتی بوده و برای دانشجویانی که قصد تحصیل در موسسه غیر آکادمیک یا فنی حرفه ای را دارند، صادر می‌شود. به عنوان مثال افرادی که قصد گذراندن دوره کارآموزی در یک شرکت آمریکایی را دارند باید برای این نوع ویزا درخواست دهند.

دارندگان ویزای M-1 می‌توانند برای بستگان درجه یک خود نظیر همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال تقاضای ویزا کنند. به ویزایی که به همراهان شخص تعلق می گیرد ویزای M-2 گفته می شود.

توجه

ویزای M-1 به طور محدود برای افراد صادر می‌شود.

 

 

wikiapply

نظرات

پاسخی بگذارید